Nowa Zelandia – 7 top miejsc na wyspie południowej

Nowa Zelandia składa się z dwóch wysp, północnej i południowej. Wyspy te mocno różnią się od siebie, zarówno klimatem jak i wyglądem. Na wyspie północnej jest znacznie więcej zieleni. Kolor ten aż bije po oczach. Znajdziemy tam mnóstwo lasów deszczowych z wielkimi paprociami, gorące źródła i zielone wzgórza z ogromem pasących się owiec.

Wyspa południowa jest zdecydowanie inna i tę różnicę można zauważyć już podczas wyjazdu z promu. Zielone pagórki zmieniają się w wysokie surowe góry, a zieleń zaczyna przeplatać się z brązem. Można powiedzieć, że wyspa południowa wygląda na bardziej dziką i prawnie niezamieszkałą.

Oto nasze 7 top miejsc, które warto zobaczyć na wyspie południowej.

  1. Tasman Bay

Gorąca i nasłoneczniona zatoka, słynąca przede wszystkim ze swoich złotych plaż z morzem w kolorze najszczerszego błękitu. Turystom oferuje głównie wycieczki kajakiem w przeróżne, trudno dostępne  miejsca. Znajduje się tu również wiele pieszych szlaków, a najbardziej widowiskowe to te w Parku Narodowym Abel Tasman. Po całym Tasman Bay poukrywane są bajkowe zatoczki i laguny, których odkrywanie sprawia nieopisaną radość.

  1. Fiordland

Zacznijmy od tego, że Fiordland to region który jest „NAJ”. To największy park narodowy Nowej Zelandii, który jest zarazem najbardziej dziki i niezaludniony. Jego największą atrakcją jest Milford Sound, które przy okazji jest najbardziej deszczowym miejscem na ziemi. Szlak Milford uznawany jest za najpiękniejszą trasę pieszą na świecie i śmiemy stwierdzić, że trasa z Te Anau do Milford Saund to najpiękniejsze 119 kilometrów, które można przejechać samochodem.

  1. Oamaru

Przepiękne małe miasteczko, które zachwyca zabytkową architekturą. Turystów przyciąga także dzięki żyjącym tutaj małym pingwinom, które tak oswoiły się do życia obok człowieka, że można je spotkać nawet na ulicach. Dodatkową perełką Oamaru jest dzielnica SteamPunku, która posiada bardzo ciekawe muzeum, sklepy czy oryginalny, ogromny plac zabaw dla dzieci (tych małych jak i tych dużych).

  1. Skały Naleśnikowe

Znajdujące się koło miejscowości Punakaiki, w Parku Narodowym Paparoa nadbrzeżne formacje skalne zachwycają swoim wyglądem. Jedyne w swoim rodzaju Pancake Rocks są wynikiem wietrzenia wapieni.

  1. Moeraki Boulders

Głazy Moeraki można znaleźć na plaży, na trasie pomiędzy Dunedin, a Oamaru. Są to dość spore kamienie mające kształt prawie idealnych kul. Maoryska legenda głosi, że głazy te to kosze na żywność  zmyte z legendarnego statku Te Araiteuru.

  1. Jezioro Tekapo

Najpiękniejsze jezioro w Nowej Zelandii. Zachwyca swoją turkusową wodą, otoczoną fioletem łubinów i zaśnieżonymi szczytami. Miejsce to słynie również z idealnych warunków do nocnego oglądana rozgwieżdżonego nieba.

  1. Góra Cooka

Góra Cooka, zwana również Aoraki, to najwyższy szczyt Nowej Zelandii (3754 m n.p.m.), który położony jest w Parku Narodowym o tej samej nazwie. Niestety, sam szczyt jest bardzo trudny do uchwycenia, gdyż zazwyczaj okrywają go chmury.